biografia

Wiktor Kociuban rozpoczął międzynarodową karierę jako asystent Heinza Holligera przy produkcji opery kompozytora pt. „Schneewittchen” w Teatrze Operowym w Bazylei (Szwajcaria). Następnie debiutował podczas prestiżowego Lucerne Festival dyrygując Lucerne Festival Academy Orchestra.

Po pełnych sukcesów występach w sezonach 2015 i 2016, zarówno jako dyrygent koncertowy jak i operowy m.in. w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus czy Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, nastąpią kolejne koncerty w Polsce m.in. z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej czy Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, z repertuarem sięgającym od klasyków wiedeńskich aż po prawykonania nowych utworów.

W czerwcu 2016 wraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, zrealizowano pierwszy koncert w ramach autorskiego cyklu z orkiestrami pt. ”dark matter(s)”. Projekt ten ma za zadanie prezentować najważniejsze utwory orkiestrowe muzyki XX i XXI wieku. Koncert o podtytule „the nature of sound” ukazał dzieła Krzysztofa Pendereckiego, György Ligetiego, Giacinto Scelsiego i Georga Friedricha Haasa, którego utwór „Natures mortes” został wykonany po raz pierwszy w Polsce. Koncertowi towarzyszyły materiały video prezentujące sylwetki kompozytorów, zrealizowano także film dokumentalny, który ukaże się w lutym 2017 roku. W roku 2017 zaplanowane są kolejne koncerty z cyklu, prezentujące m.in. muzykę polskich kompozytorów: Witolda Lutosławskiego, Pawła Mykietyna oraz Piotra Peszata.

Wiktor Kociuban występował w salach koncertowych całego świata i był gościem takich festiwali jak Schleswig-Holstein Festival (utwory Sofii Gubaiduliny), Schwetzinger Festspiele (na zaproszenie Georga Friedricha Haasa, który okreslił go „muzykiem fenomenalnym”; utwory: Demetre Gamsachudia, Arash Yazdani), Davos Festival (kompozycje:Demetre Gamsachurdia, Matthias Renaud) oraz Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena (koncert prezentujący fragmenty oper Pietro Mascagniego w Warszawie oraz gala operowa z udziałem solistów Teatru Wielkiego z ariami i uwerturami W.A.Mozarta, V.Belliniego, G.Pucciniego oraz G.Verdiego na zakończenie sezonu w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie).

Artysta dzielił scenę z takimi osobowościami muzycznymi jak: Sofia Gubaidulina, Misha Maisky, Ivan Monighetti, Marcus Weiss, Stephan Schmidt, Jürg Henneberger czy Mike Svoboda.

Wiktor Kociuban był asystentem najwybitniejszych kompozytorów/dyrygentów świata jak Krzysztof Penderecki (m.in. Siedem Bram Jerozolimy – 7. Symfonia ; „Powiało na mnie morze snów…“ – Pieśni zadumy i nostalgii na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę) czy Heinz Holliger (opera Schneewittchen). Osobiście współpracował także z tak znanymi kompozytorami jak Georg Friedrich Haas (Monodie, Natures mortes), Sofia Gubaidulina (Fata-Morgana, Am Rande des Abgrunds), Peter Ablinger (tournée koncertowe z zespołem w Wiedniu, Graz, Ljubljanie oraz w Bazylei: Ulrichsberger Tänze), Caspar Johannes Walter (split tones 3) czy Roland Moser (…wie ein Walzer auf Glass, Wendungen). Dyrygował licznymi premierami utworów takich kompozytorów jak Keitaro Takahashi, Lukas Langlotz, Ryan Beppel, Sandro Balzarini czy Demetre Gamsachurdia. Wielu kompozytorów zadedykowało mu swoje dzieła.

Intensywna współpraca artystyczna łączy go z gruzińskim kompozytorem i pianistą Demetre Gamsachurdia, który zadedykował mu swoją najnowszą interaktywną operę Vikarë. Utwór ten zostanie wystawiony w roku 2017 w wielu krajach Europy pod dyrekcją Wiktora Kociubana (w Polsce: Opera Krakowska, Nowy Teatr w Warszawie, Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach).

W roku 2016 utworzył w Warszawie Organizację Sztuki Jutra: Delirium-Edition, która jest międzynarodową platformą łączącą artystów różnych dziedzin w celu popularyzowania sztuki aktualnej wśród szerszej, młodszej publiczności. Organizacja składa się z zespołu instrumentalnego (Delirium Ensemble) skupiającego najwybitniejszych muzyków z 11 państw świata; filii organizacyjnych działających w różnych krajach (Polska: Fundacja „Delirium”); videoblogu oraz z sekcji artykułów dotyczących sztuki aktualnej (www.deliriumedition.org). Artysta prowadzi organizację jako dyrektor oraz dyrygent.

W 2015 roku nagranie dokonane wraz z Demetre Gamsachurdią „Oracle’s Blast”, wydane przez polską firmę fonograficzną DUX we współpracy ze szwajcarskim Radiem SRF 2 Kultur, prezentujące pięć nowych utworów napisanych dla artystów przez kompozytorów z różnych stron świata, zostało określone płytą o „globalnym, światowym znaczeniu” przez międzynarodową krytykę artystyczną. W roku 2013 artysta dokonał także pierwszego nagrania dzieł wszystkich na wiolonczelę solo Iannisa Xenakisa oraz Krzysztofa Pendereckiego (we współpracy z kompozytorem).

Advertisements